Close
 • מדריך ג'יפולוג לאמצעי ניווט

  צור ליסבונה חוזר ליסודות של מדע הניווט, ומפרט את האמצעים והכישורים הבסיסיים שיהפכו טיול בשטח למהנה ובטוח יותר. קודם כל - המפה. (Photographs: )

  חלק ראשון: המפה חלק שני: המצפן חלק שלישי: GPS ומחשבי ניווט

  (על הכותב - צור ליסבונה הוא בעל חברת נ"צ מערכות נווט, המתמחה בציוד וקורסי נווט, פעילויות ODT, ימי הכשרה והשתלמויות לחברות ומנהלים. חבר וותיק בפורום ג'יפולוג, צור הוא אנציקלופדיה בכל מה שקשור לניווט קלאסי וממוחשב)

  לצד פק"ל הקפה, יכולת הנווט בשטח היא אחד היסודות המכריעים בקביעת הצלחתו של טיול ג'יפים. טיול שהיה יכול להיות נהדר עלול להפוך לסיוט. אחרי ששרפנו  שעות בנסיעה למקומות רבים, מעניינים יותר או פחות -  (ובכל מקרה,  לא קשורים בכלל לנתיב המקורי שלנו). ואחרי שסיפקנו לחברינו בשיירה מאחורינו את היכולת לזהות את העקבות שלהם עצמם... יותר מפעם אחת – (מה שגורם לאי אילו הערות סרקסטיות לרדוף אחרינו למשך שנים רבות), מתחילה, לאט אבל בטוח, לפעפע בנו ההבנה, שיש צורך לרכוש מיומנות נווט בסיסית כדי להנות יותר מהג'יפ, הטיולים, ומעולם החי על גלגלים בכלל.

  אמצעי הנווט הממוחשב הרבים שנכנסו לשוק בשנים האחרונות, יוצרים לפעמים אשליית "נווט קל". לעיתים יוצאים אנשים לטיול אחרי שקנו מערכת ממוחשבת כזו או אחרת, ובטוחים שבזה נגמר עניין הנווט. להפתעתם, גם אז מתבצעת חזרה על האמור לעיל. והתסכול רב עוד יותר.

  כתבה זו היא מבוא בו אסקור את הכישורים הבסיסיים לנווט (עליהם נכתבו ספרים שלמים) ואת אמצעי הנווט הנפוצים:

  • מפות רגילות וממוחשבות, והשימוש בהן.

  • סוגי מצפנים

  • מקלט GPS ייעודי

  • מחשבי כף יד ותוכנות נווט.

  • אנטנות GPS 

  • מחשבים ניידים, טאבלט, ומחשבי רכב .

  אנו מבדילים בין ציוד הנווט לו אנו נזקקים להגעה לנקודות לאורך הציר, לבין כישורי הנווט להם זקוק מכין הציר כדי לדעת כיצד לנסוע, הן בשלב ההכנה והן בשלב הנסיעה עצמה. כל אחד מהם חשוב. 

  הבסיס - מפה טופוגרפית

  ראשית, כלל ברזל: כמו שלא נכנסים לשטח לטיול ארוך בלי למלא דלק, כך גם לא מכינים טיול, ובוודאי לא יורדים לשטח, ללא מפה. גם אם מותקנת בג'יפ מערכת הנווט הממוחשב המשוכללת ביותר, טלפון לווייני, איתורן GPS מובנה, שתי מערכות גיבוי, קשר ולחצן מצוקה – עדיין, תמיד, ובכל מקרה, המפה תמיד תהייה איתנו ברכב, ותכנון המסלול מראש מתבצע עליה.

  איזו מפה? תלוי ביעד ובצורת הטיול. המפה הנפוצה והמומלצת ביותר כיום לרוב טיולי השטח בישראל היא מפת סיור וטיול (נייר או ממוחשבת) בעריכת אורי דביר\החברה להגנת הטבע, בקנה מידה 1:50.000, המכילה מידע רב על דרכים, מסלולי טיול, טבע, נוף, היסטוריה וארכיאולוגיה.  בכל מקרה, נדאג שהמפה תהייה:

  • עדכנית

  • בקנה מידה מפורט מספיק להבחנה בדרכים עליהם ניסע

  •  תכלול את הטופוגרפיה ברמה הנדרשת לוידוא המסלול

  • תכיל רשת קואורדינטות מתאימה

  • ותהייה ממקור אמין וסביר

  מפות נפוצות אחרות הן מפה טופוגרפית ללא ציון ערכי טבע ומסלולי טיול, המכונה "מפה לבנה", בקנה מידה 1:50.000 או 1:100.000: ומפות מגורמים חיצוניים שונים או על בסיס תצלומי אוויר. ככלל, ככל שקנה המידה של המפה קטן יותר, הפרטים בה רבים יותר. 

  מילה על מפה עדכנית: רבים נוטים לא לייחס חשיבות לעניין. למעשה, החשיבות רבה. מלבד שינויי תוואים, דרכים ומבנים בשטח, ושינויים קריטיים לטיול - הכיס יכול לכאוב. בפורומי הטיולים נמצא כמה וכמה סיפורי זוועה על פקחים האורבים בשקיקה בשבילי הנגב, ידם רועדת בלהיטות על הפנקס בציפייה לתת לכם קנס על כניסה לאזור אסור לרכב (המסומן "היטב ובבירור בשטח" בשתי אבנים פיצפונות וחוט מקרמה, בנקיק נסתר, 100 מטר בואדי לצד השביל). ולך תתווכח עם איש רשות שונא מטיילים ומנפנף בסמכויות שוטר... (זכור במיוחד אותו גאון שקנס מטיילים על "לינה בחניון לילה", והסיפור על ביטול הקנס ע"י הוצאת נ"צ מGPS והוכחה לפקח שהאזור האסור מתחיל כמה מאות מטר משם...).

  יום אחד, סיימנו מסלול הליכה ארוך וקשה, עם תרמילים כבדים, בנגב. הרכב חנה מעל נקיק – היה עלינו לטפס קיר בגובה 60 מ', והמפה הלא מעודכנת – מהדורה אחת אחורה בלבד- שברשותנו ציינה, כי שביל ישראל עובר מרחק קצר  ליד שמורה של רשות הגנים הלאומיים, עד לסולמות הטיפוס בנקיק. כך גם תכננו את הציר. הגענו, מתנשפים ועייפים, בשעה ארבע, כשלרשותנו זמן קצר להגעה לרכב, והשעון להוצאת הילדים משמרטפות ההורים לוחץ...לגלות שתוואי השביל והשמורה שונו לפני שנה, וצריך לשלם כסף, שלא היה בידנו, כדי לעבור בשמורה לסולמות. הפקח בכניסה נשאר איתן בדעתו והפנה אותנו לעיקוף של 12 ק"מ בהרים, טרם חשיכה, באזור בלי שבילים מסומנים- מתכון ודאי לצרות. אנחנו עמדנו לעבור דרכו (פיזית, ולא בעדינות.) ורק טרמפ מאנשים טובים הציל את המצב.

  ישנם סיפורים רבים נוספים, מוסר ההשכל הוא אחד – בסופו של דבר, מפה מעודכנת זולה ופשוטה הרבה יותר מהאפשרויות האחרות!

  מה נותנת לנו המפה?

  לפני היציאה, רצוי זמן מספיק מראש כדי לא להלחץ ולהתכונן לשינויים (שבוודאי יבואו), אנו מכינים את מסלול הנסיעה בשטח , שהוא למעשה ציר הנווט שלנו.

  המפה היא הבסיס לטיול. לפני הטיול, נתכנן עליה את המסלול כולו, נמדוד מרחקים- גם מרחק הנסיעה הכולל וגם מרחקים בין נקודות משמעותיות על הציר להערכת זמני הנסיעה: נבחין בסוג הדרכים ונתאים אותן ליכולות הרכבים והנהגים, נראה היכן יש עליות וירידות ומהי רמת התלילות שלהן,  נבחין בפרטי נוף או טופוגרפיה בולטים ונכין הערות להסתייע בהן במהלך הנסיעה, נראה היכן נמצאים ערכי נוף, טבע, היסטוריה וארכיאולוגיה לאורך המסלול, נתכנן היכן לעצור לתצפית נוף, היכן לחנות והיכן לישון, אם יש שינוי מסלול בשטח – נסתייע בה לעיקוף, ועוד... בקיצור, המפה היא עזר חיוני ועליה נבנה כל הטיול.

  בחנויות מחנאות , ניתן לרכוש סט מפות סיור וטיול לכל הארץ במחיר מוזל של כ- 1500 ש"ח, או ביחידות, לפי אזור הטיול – מחירן כיום 120- 70 שקלים. תמיד מומלץ לקחת את הגרסא המנוילנת, העמידה הרבה יותר. לחלופין, ניתן לרכוש תוכנת שטח (נוויגויאד 3) המכילה מפות זהות, בגרסא ממוחשבת- מחיר גרסת PC המכילה מיפוי ארצי הוא 760 שקלים.

  הגרסא הממוחשבת בעלת יתרונות וחסרונות משלה (ראה בהרחבה בפרק הנווט הממוחשב). ניתן להדפיס ממנה כל אזור רצוי בארץ במדפסת הביתית, ולרדת עם החלק המודפס לשטח כמפה לכל דבר ועניין: או להתקינה גם על מחשב נייד, לצרף אנטנה מיוחדת, ולקחת איתנו לשטח לצפייה במיקומנו  במפה על מסך המחשב, בזמן אמת. עדיין, יש להדפיס בנוסף עותק כאמור.

   

   

  מהם הכישורים להם נזדקק בתכנון ונסיעה על מפה?

  ראשית – הכרת המקרא.  לכל מפה מצורף מקרא: קראו אותו והכירו אותו היטב. אין צורך בתואר אקדמי לקרוא מפה – פשוט צריך לטרוח וללמוד את סימני המקרא. המקרא יראה לנו את סוגי הדרכים, נקודות מפגש עם קווי חשמל או מסילות ברזל לאימות מיקומנו בזמן הנסיעה, גשרים וגשרונים, פרטי הנוף, ודיות והרים, מקורות מים, נחלים ומעברי מים, סוג הדרכים והקרקע, נקודות התצפית....הכרת המקרא קריטית וחשובה לשימוש נכון במפה, ומסוגלת לספק אין ספור פרטים. 

  שנית – ידיעת טופוגרפיה בסיסית. מפה טופוגרפית היא מפה המתארת את תוואי התבליט בשטח – הרים, מישורים, גבעות וכו'. עלינו לדעת לפחות להבדיל בין אזור שטוח להררי (כעקרון, אם קווי הטופוגרפיה צפופים – האזור תלול: וככל שצפוף יותר, תלול יותר), להעריך היכן קווי הרכס והיכן הוודיות, ו"לראות" תמונה כלשהיא, ולו בסיסית, של אזור הנווט בעיני רוחנו. רבים נרתעים מנושא הטופוגרפיה, לרוב עקב טראומות מהצבא או תנועות הנוער – וחבל שכך. ניתן ללמוד טופוגרפיה בצורה נינוחה ואחרת, אם בלימוד עצמי ואם מאנשי מקצוע, והדבר מומלץ לכל ג'יפאי ואיש שטח.

  בזמן הנסיעה, נעקוב ונשתמש בתוואי שטח בולטים לשמירה על כוון הנסיעה הכללי, וידוא ציר הנסיעה שלנו, מציאת מיקומנו על הציר, מתן הוראות לנהג להיכן להמשיך, ולצרכים רבים נוספים.

  שלישית – יכולת מדידת מרחק ושימוש בקנה מידה. הערכת מרחקים היא חלק מתכנון וביצוע הציר, וחשובה להערכת הדלק, זמני הנסיעה והטיול, זמני כניסה ויציאה לשטח, תכנון מקומות עצירה, מנוחה, ארוחה ולינה, וכו'.

  רביעית – יכולת התאמת מפה לשטח. התאמת כוון הנסיעה בפועל לתנוחת המפה ולתוואי השטח הנראים בה ("הצפנת המפה" ) מראה היכן נמצאים תוואי השטח ביחס אלינו, ומכאן – לאן לפנות ומתי, מה אנחנו רואים סביבנו, ועוד. לשם כך נסתייע בתוואי השטח הבולטים, או במצפן.

  ואחרונה –  יכולת קריאת נקודת ציון (נ"צ, או קואורדינטה) במפה, והכנסת נ"צ למפה. מומלצת בחזקה, אם כי לא חיונית.

  נקודת ציון - נ"צ היא ביטוי המיקום ע"י הצלבת מספרי קווי האורך והרוחב, מחולקים ליחידות משנה, בדיוק רב יחסית. במיוחד באזורים בהם עלול להדרש חילוץ חיצוני (כמו טיולי שטפונות או באזור לא מוכר \ קרוב לשטחים עוינים),  כדאי שנוכל לדעת את מיקומנו, או לדווח עליו, בצורה מספרית מדויקת.

  מתכננים מסלול: על מפת נייר או מפה ממוחשבת?

  אני מעדיף לשלב. לתכנן על מפת נייר מאחר והיא נותנת לי מבט מקיף יותר על תא השטח. תכנון ארוך טווח נוח הרבה יותר כשיש מפה גדולה ומקיפה. אחר כך, אני מעביר את התכנון למפה ממוחשבת ובונה ציר רציף ומפורט יותר, ואז טוען אותו למכשיר הג'פס היעודי של גארמין, או למחשב כף היד. כך או כך, מפת הנייר נמצאת איתי תמיד ברכב – הרי כל אמצעי אלקטרוני עשוי להפסיק לפעול, ולתקוע אותנו בצורה קריטית באמצע השטח, ועדיין לא נתקלתי במפת נייר שנגמרו לה הסוללות, או נשבר לה המסך.

  במידה וקיבלתם ציר מוכן ממקור חיצוני (הורדת קובץ TWL מאתרי שטח, ספר, וכו') – בדקו אותו על המפה. וודאו שהוא ממקור אמין, מפורט מספיק למנוע טעויות, ועדכני יחסית כדי לא להתקל בשינויים גדולים, ולעיתים מכריעים,  בשטח, לעומת תאריך יצירת המסלול במקור.

  השימוש במפה במהלך הנסיעה

  ראשית, הטוב ביותר: אחד נוהג, השני מנווט.  לנווט ולנהוג בו זמנית, זהו מתכון לצרות. באזור לא מוכר - אם אתם מנווטים ונוהגים, עליכם להיות נווטים מנוסים, ברמה סבירה ומעלה, ולעצור מידי פעם לוידוא הנווט.

  במהלך הטיול, נעקוב בצורה רציפה, פחות או יותר, אחרי מיקומנו בפועל ועל המפה- אם ע"י זכרון, אם ע"י סימון פיזי בעפרון או החזקת האצבע, ואם ע"י הוצאת קואורדינטה ממכשיר ג'פס או התאמה למיקום במסך ממוחשב. אני ממליץ על נשיאת המפה על לוח קשיח (קליפבורד), קנוי או עשוי במיוחד. על הלוח מתחת למפה נחזיק דף ובו רשימת ההערות למהלך הנסיעה במסלול, וכן רשימת הנ"צ המשמעותיות במסלול – למקרה מחיקה בטעות של המסלול או כשל בעזרים הממוחשבים. נצרף עפרון בלתי שביר (צ'יינוגרף קצר או עפרון נגרים), מאובטח לקליפבורד שלנו בחוט דייג עבה או חבל דק. 

  המפה בה נשתמש בטיול יכולה להיות ממוחשבת על מסך, או מפת נייר רגילה: בכל מקרה עליה לתת לנו מספיק מרחב לתכנן קדימה, ולראות את המשך הנסיעה לאורך מס' ק"מ הלאה ולמסלול בכלל. לכן, עם מכשירי נווט כגון מחשב כף יד, תמיד ניקח מפת נייר (מודפסת מתוכנת הנווט, או קנויה בחנות) כחלק מהנווט. המסך מראה לנו בצורה וודאית וקלה היכן אנחנו כרגע, והמפה – את המבט הרחב והמשך הדרך באופן כללי.

  מפת נייר זולה הרבה יותר מכל מסך מחשב לרכב, ולרוב - אינה חשופה לתקלות חשמליות ומכניות (מלבד יצר ההרס הטבעי של פעוטות במושב האחורי, שכנראה נולדו עם תכונות של מגרסת נייר). נווט על מסך בלבד - תוכנת נווט עם לפטופ, או במסך רכב – גם מסכי 17" או 15", ללא שימוש רציף במפות נייר -  מומלץ לנווטים מנוסים למדי, ברמה טובה ומעלה. במידה ואתם לא שם, אל תנסו. לנווט על על מחשב כף יד בלבד – עליכם להיות ברמה גבוהה מאוד, ועל ציר מפורט מאוד: ובמקרה שינוי ציר, נוצרת בעיה בשל שטח המסך המצומצם. מחשב כף יד כשלעצמו,  GPS גארמין בלבד, וכל מערכת נווט ממוחשבת אחרת בלבד, ללא מפת נייר, לא מספיקים לדעתי, וחושפים אתכם לסכנת תקיעה והליכה לאיבוד בשטח במקרה שבר במכשיר או כשל חשמלי.

  להמשך הכתבה...

  חלק ראשון: המפה חלק שני: המצפן חלק שלישי: GPS ומחשבי ניווט

  Untitled Document